Ramazan Demir'in Kur'an'ın Anlamını Yeniden Yazma Girişimi Üzerine Eleştirel Bir Değerlendirme


Creative Commons License

Çelik İ.

in: Kur’ân Meâlleri: Sorunlar, Çözüm Önerileri, Prof. Dr. Murat SERDAR Doç. Dr. Cahit KARAALP Arş. Gör. Muhammet Lütfü TATLISU, Editor, Kitap Dünyası, İstanbul, pp.41-61, 2023

  • Publication Type: Book Chapter / Chapter Research Book
  • Publication Date: 2023
  • Publisher: Kitap Dünyası
  • City: İstanbul
  • Page Numbers: pp.41-61
  • Editors: Prof. Dr. Murat SERDAR Doç. Dr. Cahit KARAALP Arş. Gör. Muhammet Lütfü TATLISU, Editor
  • Recep Tayyip Erdoğan University Affiliated: Yes

Abstract

Kur’an, nazil olduğundan beri insanlığın en çok okuduğu, konuştuğu ve tartıştığı bir kitap olagelmiştir. İnsanların bu iltifatı, Kur’an üzerine daima çalışma yapılmasını temin etmiş ve Kur’an, insanlığın gündemindeki güncel, ilgi çekici, merak uyandıran ve araştırılan konumunu daima korumuştur.

Ramazan Demir’de Kur’an üzerine ciddi çalışmaları olan bir araştırmacıdır. Yazdığı eserlerinde ve ciddi takipçisi olan sosyal medya kanallarında farklı düşünce, görüş ve tutumları ile öne çıkan bir kişi olarak görülmektedir. Demir’in, tefsir alanında bazı kitapları olmakla birlikte hem tefsir hem de kıraatlerle ilgili sosyal medya kanallarında pek çok videosu ve haftalık canlı dersleri bulunmaktadır. Bu platformlarda tefsir ve kıraatler üzerine çok farklı düşünceler serdetmektedir.

Bu çalışmada, bir mesele olarak anlama sorununa değinilmiş, daha sonra Demir’in, Kur’an’ı anlama yaklaşımı bu anlama sorunu ile ilişkilendirilmiştir. Sonuçta Demir’in, âyetlere usul ve tarihi bağlamından koparmak suretiyle kendi düşünce dünyasına göre yaklaştığı, Kur’an’ı yorumlamak için geliştirdiği metotlarına göre farklı manalar verdiği sonucuna varılmıştır.