People’s Republic of China’s Capability of Being a Super Power


Kızıltan A.

e-Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi (elektronik), vol.5, no.1, pp.45-66, 2004 (National Refreed University Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 5 Issue: 1
  • Publication Date: 2004
  • Title of Journal : e-Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi (elektronik)
  • Page Numbers: pp.45-66

Abstract

This study explores People’s Republic of China’s capability of being a super power. China has become a giant power concerning region and world economy due to economical development accomplished during last twenty years. However, in continuity of same development, such factors as preserving clumsy structure of the public, poverty caused by excessive population, regional underdevelopment, unemployment, problems confronted in providing energy and food thwart China’s possibility of being a super power in near future. Nevertheless, China is an important regional power, and should be taken into consideration both economically and politically by all countries.

Bu çalışmada Çin’in süpergüç olabilirliği ele alınmıştır. Son 20 yılda gerçekleştirdiği ekonomik performans, bölge ve dünya ekonomisi açısından ülkeyi çok büyük bir güç haline getirdi. Ancak aynı gelişmenin sürdürülebilirliğinde kamunun hantal yapısını hala muhafaza etmesi, nüfus baskısı ve bunun getirdiği fakirlik ve bölgesel geri kalmışlık, işsizlik, enerji ve gıda temininde yaşanan sorunlar ülkenin yakın bir gelecekte süpergüce dönüşebilirliğine gölge düşürmektedir. Bununla birlikte Çin Halk Cumhuriyeti bugün bölgesel bir güçtür ve her ülke tarafından ekonomik ve siyasi açıdan dikkate alınması gereken bir ülkedir.