Şaibeli Dergilerde Yapılan Makalelerin İncelenmesi


Şaşmaz S.

Üniversitelerarası Kurul, pp.1, Rize, 2022

  • Publication Type: Expert Report / Expertise Report
  • Publication Date: 2022
  • City: Rize
  • Recep Tayyip Erdoğan University Affiliated: Yes

Abstract

1.      Dergi için hakemlerin görüşü, ilgilinin savunması ve Yüksek Öğretim Kurulu Genel kurulu kararları iyice incelendi. Ayrıca Beall/Predatory listesine de bakıldı. Derginin Şaibeli olmadığı anlaşıldı. Buna göre ilgili başvurusunda bu dergiyi puanlamada kullanabilir kanatine varıldı.

 

2.      Dergi için hakemlerin görüşü, ilgilinin savunması ve Yüksek Öğretim Kurulu Genel  kurulu kararları iyice incelendi. Ayrıca Beall/Predatory listesine de bakıldı. Derginin Şaibeli olmadığı anlaşıldı. Buna göre ilgili başvurusunda bu dergiyi puanlamada kullanabilir kanatine varıldı.

 

3.      Bu makaledeki asıl amaç sentez ve karakterizasyon olmalıydı. Bu bileşiklerin sağlık alanındaki çalışmaları makalenin özgün değerini artırmak için kullanılmalıydı. Bu sebeple saf Kimya makalesi olarak değerlendirilemez. Bu sebeple Organik Kimya alanında başlıca eser olarak değerlendirilemez. Bu makale başlıca eser değil ek eser olarak değerlendirilmelidir. Başlıca eser olarak puanlanmasının uygun olmadığı kanatine varıldı.