ONKOLOJİ HASTALARINDA MORTALİTE ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA: HAFTA SONU VE YAZ TATİLİ ETKİSİ


Rakıcı S., Terzi Ö.

Ulusal Radyasyon Onkolojisi Kongre, Antalya, Turkey, 6 - 10 December 2023, vol.1, no.1, pp.1-2

  • Publication Type: Conference Paper / Summary Text
  • Volume: 1
  • City: Antalya
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.1-2
  • Recep Tayyip Erdoğan University Affiliated: Yes

Abstract

World Health Organization (WHO) ve International Agency for Research on Cancer (IARC) yayınladığı rapora göre 2018 yılında, her 8 erkekten biri ve her 11 kadından birinin ölüm sebebinin kanser olacağı belirtilmektedir (1). Terminal dönemde hastaların evde kalmalarını sağlayacak etkili programlar ile çoğu kanser hastasında evde ölmek tercih edilen ölüm yeri olmaktadır (2). Kanserli hastaların çoğu evde ölmeyi tercih etse de, bunun çoğunlukla bu mümkün olmadığı görülmektedir (3, 4). Bakımevi veya palyatif evde bakım hastalarının, evde ölme olasılığının, diğer yerlere göre daha yüksek olduğunu belirten yayınlar da bulunmaktadır (5). Bununla birlikte ölüm yeri tercihi hasta veya yakınlarının bir tercihi olarak düşünülebilir.  Dünyanın ilk yasal ötanazi ölümü,  Avustralya'nın Darwin kentinde, prostat kanserli bir hasta olan Bob Dent'in hayatını sona erdirilerek gerçekleşmiştir. Tarih 22 Eylül 1996 günlerden Pazar gününü gösteriyordu (6). Pazar günü ölmek bu hasta için bir tercih olduğu kesindi. Hastane başvuru gününe göre değişen ölüm oranları, hafta sonu başvuruları ile sözde artan ölüm oranının "hafta sonu etkisi" olarak adlandırıldığı bir tartışma alanı bulunmaktadır. Hastanede yatan hastalar için bir "hafta sonu etkisi"ne dair artan mortalite oranları yine de belirsizliğini korumaktadır.  Bu durumun araştırıldığı bir meta-analizde hafta sonları hastaneye başvuran ve hastaneye kabul edilen hastalarda anlamlı olarak daha yüksek bir mortalite oranı tespit edilmiştir (7). Majör Travma Merkezine başvuran major travma hastalarında “hafta sonu etkisi” olduğuna dair kesin kanıt sunmamakla birlikte, yine de hafta sonu artan mortalite oranını, cuma ve cumartesi günü başvuran hastalardaki şiddetli kafa travmasına bağlı daha yüksek mortalite oranları ile ilişkilendirilmiştir (8).

Henüz görebildiğimiz kadarıyla onkoloji hastalarına spesifik bu çalışma yapılmamıştır. Çalışmamız onkoloji hastaları ile ilgili mortalite üzerine etkili genel bildiğimiz faktörlerin yanı sıra mortalite üzerine "hafta sonu etkisine" benzer sebeplerle etkileyen “yaz tatili etkisi”ni ortaya koymuştur. Çalışma sonuçlarımız hasta mortalite oranlarını azaltmaya yönelik yeni stratejilerin geliştirilmesine yol göstereceğini düşünüyoruz.

Anahtar Kelimeler: Kanser mortalitesi, hafta sonu etkisi, yaz tatili etkisi, hastanede ölüm, evde ölüm, palyatif destek, evde bakım, pazartesi kargaşası.