Tedaviye Sekonder İskelet Sistemi Bozuklukları, Tedavisi ve Alınacak Önlemler


Creative Commons License

Şahin R.

in: RADYASYON MARUZİYETİ, Sema Yılmaz Rakıcı, Editor, Akademisyen Kitabevi, Ankara, pp.355-365, 2022

  • Publication Type: Book Chapter / Chapter Vocational Book
  • Publication Date: 2022
  • Publisher: Akademisyen Kitabevi
  • City: Ankara
  • Page Numbers: pp.355-365
  • Editors: Sema Yılmaz Rakıcı, Editor

Abstract

345 

 BÖLÜM 30 

Tedaviye Sekonder İskelet Sistemi Bozuklukları, Tedavisi ve Alınacak Önlemler 

Rıfat ŞAHİN

1 Dr. Öğr. Üyesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Ortopedi ve Travmatoloji AD., rifat.sahin@erdogan.edu.tr 

GIRIŞ 

Günümüzde ortalama yaşam süresinin artması ve kanser tanısındaki gelişmelerle birlikte daha fazla kanser vakası görülmektedir. Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı, Dünya kanser istatistiklerini yayınladı. 2012’ te yıllık yeni kanser vaka sayısı 14,1 milyon iken, yıllık kansere bağlı ölüm sayısı 8,2 milyon idi. 2018 yılında 18,1 milyon vaka ve 9,6 milyon ölüm bildirilmişti. 2020’ de ise 19,3 milyon yeni vaka ve 10 milyon ölüm bildirildi. Yıllık vaka sayısının 2030 yılına kadar 22,2 milyona ulaşması beklenmektedir (1). 

Kanser tedavisinde cerrahi, radyoterapi (RT), kemoterapi, hormonoterapi, immünoterapi gibi seçeneklerin yeri olmasına rağmen 21. yüzyılda kanserin klinik yönetimi hala ciddi sorunlar oluşturabilmekte ve kanser önde gelen ölüm sebepleri arasındaki yerini korumaya devam etmektedir. Tarihte iki nobel ödüllü tek kişi olan Marie Curie’ nin 111 yıl önce radyumu keşfinden bu yana radyasyonun kanser hücrelerine ve sağlıklı hücrelere olan etkilerini anlamaya yönelik çalışmalar halen devam etmektedir. 

Kitabımızın bu bölümünde kanser hastalarının tedavisinde önemli bir yere sahip olan radyoterapinin iskelet sistemine olan olumsuz etkilerinden bahsederken aynı zamanda alınabilecek önlemlere de değinerek hastaların sağ kalımını artırmayı ve daha kaliteli bir yaşam sürmelerini amaçladık. Zira, RT’nin etkinliğindeki herhangi bir gelişme ya da olumsuz etkilerine karşı alınabilecek herhangi bir önlemin çok sayıda hastaya olumlu etkisinin olacağı aşikardır.