Ketiapine Bağlı Gelişen Kardiyak Arrest ve Bilinç Kapanması


Creative Commons License

ŞEN A. , TOMAK Y., ERDİVANLI B. , KURT A.

TÜRK YOĞUN BAKIM DERNEĞİ DERGİSİ, cilt.10, ss.131-133, 2012 (Diğer Kurumların Hakemli Dergileri)

  • Cilt numarası: 10
  • Basım Tarihi: 2012
  • Dergi Adı: TÜRK YOĞUN BAKIM DERNEĞİ DERGİSİ
  • Sayfa Sayıları: ss.131-133

Özet

Ketiapin depresyon, bipolar bozukluk ve şizofreni tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir antipsikotiktir. Santral sinir sisteminde, dopamin ve serotonin başta olmak üzere pek çok reseptörle etkileşen ketiapin, doza bağımlı olarak somnolans, koma ve hiperglisemi gibi çok farklı yan etkilere yol açabilir. QT uzamasına neden olarak taşikardi başta olmak üzere kardiyak disritmilere ve hatta kardiyak arreste yol açabilir. Histamin reseptörleri üzerindeki antagonizması sonucu bilinç ve solunum depresyonuna neden olarak mekanik ventilatör ihtiyacı yaratabilir. Bu olgu sunumunda, ketiapin kullanımı sonrası koma ve solunum depresyonu geliştiği düşünülen 80 yaşında erkek hastanın yoğun bakım ünitemizdeki takip ve tedavisini tartışmayı amaçladık.