ARIMA Forecasting of Primary Energy Production and Consumption in Turkey 1923 2006


Creative Commons License

Albayrak A. S.

Enerji, Piyasa ve Düzenleme Dergisi, vol.1, no.1, pp.24-50, 2010 (Peer-Reviewed Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 1 Issue: 1
  • Publication Date: 2010
  • Journal Name: Enerji, Piyasa ve Düzenleme Dergisi
  • Journal Indexes: Other Indexes
  • Page Numbers: pp.24-50
  • Recep Tayyip Erdoğan University Affiliated: Yes

Abstract

The optimal use of national energy resources requires long term, accurate and reliable energy forecasting. The primary concern of this study is to develop appropriate ARIMA models for forecasting of primary energy production and consumption levels in Turkey and compare the obtained results with recent previous studies.

The results of this study show that the forecast values almost coincides with the MAED scenario 2 results and with Erdoğdu for the short term forecast results. The other most outstanding outcome from the comparison is the fact that there is especially a substantial difference between this study and the official projection (MAED) scenario 1 and Erdoğdu (2007) projections in the long-term period.

Ulusal enerji kaynaklarının etkin kullanımı, uzun dönemli, uygun ve güvenilir enerji öngörülerini gerektirmektedir. Bu çalışmada, Türkiye’de birincil enerji üretim ve tüketim düzeyleri en uygun ARIMA modelleriyle tahmin edilmekte ve elde edilen sonuçlar en son yapılan çalışmalarla karşılaştırılmaktadır.

Araştırmada elde edilen öngörü değerleri ile MAED’in Senaryo–2 ve Erdoğdu (2007) kısa dönemli öngörü sonuçlarının birbiriyle oldukça örtüştüğü görülmüştür. Diğer taraftan bu çalışmanın öngörü değerleri ile MAED’in Senaryo–1 ve Erdoğdu (2007) uzun dönemli öngörüleri arasında önemli farklılıklar olduğu saptanmıştır.