General Information

Institutional Information: Mühendislik Fakültesi, Biyomühendislik Bölümü, Biyomühendislik Anabilim Dalı
Research Areas: Life Sciences, Biophysics, Molecular Biophysics, Structural Biophysics, Biochemistry, Biomolecules, Bioinformatics, Biological Modelling, Molecular Biology and Genetics, Protein Engineering, Natural Sciences

Metrics

Publication

25

Citation (WoS)

35

Citation (Scopus)

36

H-Index (WoS)

3

H-Index (Scopus)

3
UN Sustainable Development Goals

Biography

Onur Serçinoğlu, 1985 Ankara doğumludur. Aslen İzmirlidir. 2003 yılında Bornova Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra, 2008 yılında Ege Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. 2008 ve 2011 yılları arasında TEV/DAAD ortak bursu ile Almanya'da Hamburg Teknoloji Üniversitesi (TUHH) Kimya Mühendisliği Fakültesi'nde Biyoteknoloji Yüksek Lisans (İngilizce) eğitimi aldı. 2012 yılında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı, 2012-2018 yılları arasında ÖYP kapsamında Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyomühendislik Anabilim Dalı'nda doktora eğitimini tamamlamak üzere Araştırma Görevlisi olarak görevine devam etti. 2018 yılında doktora eğitimini tamamlayarak Dr. Biyomühendis ünvanını aldı. Doktora tezinde insan MHC proteinlerinin dinamik davranışının hesaplamalı yöntemler ile karakterizasyonunu gerçekleştirmiştir. Mart 2019'dan itibaren tekrar Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü'nde Dr. Öğretim Üyesi olarak görevine devam etmektedir. Aynı zamanda TMMOB Kimya Mühendisleri Odası'nda Biyomühendislik Meslek Dalı Ana Komisyonu'nun (BİYO-MEDAK) II. Başkanı'dır.

 

Onur Serçinoğlu'nun ulusal ve uluslararası bilimsel dergilerde yayımlanmış 8 makalesi ve çeşitli bilimsel kongre, sempozyum ve çalıştaylarda gerçekleştirdiği çok sayıda sözlü bildirisi bulunmaktadır. Doktora çalışmaları boyunca toplam 4 adet TÜBİTAK ve Marmara Üniversitesi destekli bilimsel araştırma projesinde bursiyer/araştırmacı olarak görev almıştır. Hesaplamalı biyoloji ve biyoinformatik alanlarında bilimsel araştırma faaliyetlerine devam etmektedir. Protein dinamiği, biyomoleküler dinamik simülasyonu, moleküler biyofizik, moleküler modelleme, ilaç tasarımı ve bu alanlarda kullanılmak üzere bilimsel amaçlı yazılım geliştirme ilgi alanları arasındadır. 

Contact