General Information

Biography

Muhammet Yilmaz, 1975 yilinda Rize’de dogdu. Bes yasinda Rize ili Derepazari ilçesi Maltepe köyü Kur’an Kursunda Ahmet Balci hocada Kur’an egitimine basladi ve yedi yasinda hifzini tamamladi. 1986 yilinda ilkokulu Rize’de bitirdi. 1991 yilinda Imam-Hatip Lisesi orta bölümünü ve 1992’de lise kismini Istanbul’da disaridan tamamladi. Bu arada, 1987 yilinda basladigi Istanbul ili Bayrampasa ilçesindeki Yesil Cami Kur’an Kursu’nda muhtelif hocalardan Arapça, Farsça ve temel dini ilimler dersleri okuyarak 1993’te Arapça ve dinî ilimler icazeti aldi.

1993 yilinda Beyoglu ilçesi Hasköy-Fetih Camii Kur’an Kursunda fahri ögreticilige adim atti ve görevdeyken, 1995’te Sakarya Üniversitesi Ilahiyat Fakültesinde Lisans egitimine basladi. Ikinci sinif basinda yatay geçisle girdigi Marmara Üniversitesi Ilâhiyat Fakültesi’nden 2000 yilinda fakülte üçüncüsü olarak mezun oldu. Ayni yil Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel Islam Bilimleri Anabilim Dali (Ilâhiyât), Tefsir Bilim Dalinda yüksek lisans (mastir) egitimine basladi ve 2003’te Ankebût Sûresine Göre Ibadete Karsi Toplumsal Tavirlar isimli yüksek lisans tezini tamamladi.

            2003 yilinda ayni üniversitede ve Tefsir Bilim Dali’nda basladigi doktora egitimini ise 2010’da Muhammed Ebû Zehre ve Zehretü’t-Tefâsîr Isimli Tefsirindeki Metodu adli teziyle tamamladi.

2002 yilinda Diyanet Isleri Baskanligi bünyesinde Imam-Hatip olarak basladigi bu görevi, 2002-2005 yillari arasinda Istanbul-Beyoglu Yusuf Agah Camii’nde, 2005-2012 yillari arasinda da Istanbul-Bahçelievler Imam-i Buhâri Camii’nde olmak üzere 10 yil süreyle devam ettirdi. Bu sirada, 2006 yilinda Imam-i Buhâri Camii kürsüsünde öglen namazlarindan önce cemaate yönelik baslattigi Kur’an Tefsiri adli dersini 2012 yili Aralik ayinda, Kur’ân-i Kerim’i basindan sonuna kadar tefsir ederek bitirdi.

2012 yili sonunda Recep Tayyip Erdogan Üniversitesi Ilahiyat Fakültesi Temel Islam Bilimleri Bölümü Tefsir Anabilim Dalinda yardimci doçent olarak atandigi bu görevi ise halen sürdürmektedir.

Yazarin,

1) XX. Asrin Önde Gelen Islâm Âlimlerinden Muhammed Ebû Zehre ve Kur’an Tefsirindeki Yöntemi

2) Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in 1001 Özelligi

3) Bir i‘caz Delili Olarak Kur’an Hukûku (Muhammed Ebû Zehre’nin, Serîatü’l-Kur’an isimli eserinin tercümesi) adli kitaplarinin yani sira sempozyumlarda sundugu tebligleri ve çesitli hakemli dergilerde yayinlanmis makaleleri bulunmaktadir.

4) Hicrî I. Asirdan Günümüze Seçme Tefsir Metinleri

Yazar, Arapça ve Ingilizce bilmekte olup evli ve bir çocuk babasidir. 

Institutional Information

Unit
İlahiyat Fakültesi
Department
Temel İslam Bilimleri Bölümü
Program
Tefsir Anabilim Dalı